TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14D11-110
KUP-14D11-110 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14D11-110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V
Datasheet Download
KUP-14D11-110.pdf
Availability of KUP-14D11-110
QUANTITY
KUP-14D11-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14D11-110
Internal Part NumberEIS-KUP-14D11-110
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14D11-110
Related LinksKUP-14, KUP-14D11-110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14D11-110 Details Description
Related parts for KUP-14D11-110
IC SYNC FIFO MEM 256X18 64LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp, Reversed datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
LZ ENCLOSED SW REPLACEMENT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONSOLE TERM SERVER MGT SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 16POS RA T/H datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf