TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14D11-12
KUP-14D11-12 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14D11-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 12V
Datasheet Download
KUP-14D11-12.pdf
Availability of KUP-14D11-12
QUANTITY
KUP-14D11-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14D11-12
Internal Part NumberEIS-KUP-14D11-12
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14D11-12
Related LinksKUP-14, KUP-14D11-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14D11-12 Details Description
Related parts for KUP-14D11-12
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 960MA 70 MOHM datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC HDMI TRANSMITTER 64-HVQFN datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
GDT 550V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 68PF 15KV datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf