TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-5A15-24
KUP-5A15-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-5A15-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
KUP-5A15-24.pdf
Availability of KUP-5A15-24
QUANTITY
KUP-5A15-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-5A15-24
Internal Part NumberEIS-KUP-5A15-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current84mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2 VA
Coil Resistance85 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-5A15-24
Related LinksKUP-5, KUP-5A15-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-5A15-24 Details Description
Related parts for KUP-5A15-24
CONN HDR DUAL 48POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 40M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf