TE Connectivity Alcoswitch Switches KUS500B1/8
KUS500B1/8 picture photo
Mfg. Part Number
KUS500B1/8
Manufacturer
Product Category
Knobs
Brief Description
SWITCH KNOB SERR 0.5" BLACK
Datasheet Download
KUS500B1/8.pdf
Availability of KUS500B1/8
QUANTITY
KUS500B1/8 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUS500B1/8
Internal Part NumberEIS-KUS500B1/8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKUS500B1/8 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package250
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyKnobs
SeriesKUS
StyleCylindrical with Skirt
TypeSerrated
Shaft Size0.126" (3.20mm)
Diameter0.500" (12.70mm), 0.700" (17.78mm) Skirt
Height0.512" (13.00mm)
IndicatorDot on Skirt
MaterialMetal
ColorBlack
Features6-32 Set Screw (2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUS500B1/8
Related LinksKUS50, KUS500B1/8 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
KUS500B1/8 Details Description
Related parts for KUS500B1/8
CONN HEADER 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LABELS ID datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
2,2UF 100V 6,5X18MM 85C 10000H datasheet.pdf