Eaton (formerly Cooper Bussmann) KW-5R5C334-R
KW-5R5C334-R picture photo
Mfg. Part Number
KW-5R5C334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KW-5R5C334-R.pdf
Availability of KW-5R5C334-R
QUANTITY
KW-5R5C334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KW-5R5C334-R
Internal Part NumberEIS-KW-5R5C334-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductKW Series Supercapacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KW
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KW-5R5C334-R
Related LinksKW-5R5, KW-5R5C334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KW-5R5C334-R Details Description
Related parts for KW-5R5C334-R
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
IC LINEDRVR QUAD EIA485 16-DIP datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 10.7UH T38 datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 60A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
1.5MM CBLSLD USCAR REC BRN 3 CKT datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf