JAE Electronics KX14-30K5DE
KX14-30K5DE picture photo
Mfg. Part Number
KX14-30K5DE
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.8MM 30POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX14-30K5DE.pdf
Availability of KX14-30K5DE
QUANTITY
KX14-30K5DE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX14-30K5DE
Internal Part NumberEIS-KX14-30K5DE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX14
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.258" (6.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX14-30K5DE
Related LinksKX14-, KX14-30K5DE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX14-30K5DE Details Description
Related parts for KX14-30K5DE
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 2012 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 2POS 6' datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 150V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 470UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf