JAE Electronics KX14-80N2DE
KX14-80N2DE picture photo
Mfg. Part Number
KX14-80N2DE
Brief Description
CONN RCPT 0.8MM 80POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX14-80N2DE.pdf
Availability of KX14-80N2DE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KX14-80N2DE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX14-80N2DE
Internal Part NumberEIS-KX14-80N2DE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX14
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm, 6mm
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX14-80N2DE
Related LinksKX14-, KX14-80N2DE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX14-80N2DE Details Description
Related parts for KX14-80N2DE
CAP FILM 2700PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2M OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf