JAE Electronics KX15-20K3FE
KX15-20K3FE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-20K3FE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-20K3FE.pdf
Availability of KX15-20K3FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KX15-20K3FE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-20K3FE
Internal Part NumberEIS-KX15-20K3FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package187
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 17mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-20K3FE
Related LinksKX15-, KX15-20K3FE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-20K3FE Details Description
Related parts for KX15-20K3FE
LCD MOD GRAPH 128X64 TRNSF FSTN datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED SQUARE RED datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 2.3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf