JAE Electronics KX15-20KLDLE
KX15-20KLDLE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-20KLDLE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 20POS R/A SMD AU
Datasheet Download
KX15-20KLDLE.pdf
Availability of KX15-20KLDLE
QUANTITY
KX15-20KLDLE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-20KLDLE
Internal Part NumberEIS-KX15-20KLDLE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package266
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-20KLDLE
Related LinksKX15-2, KX15-20KLDLE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-20KLDLE Details Description
Related parts for KX15-20KLDLE
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf