JAE Electronics KX15-40KLDL-VI-E1000E
KX15-40KLDL-VI-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
KX15-40KLDL-VI-E1000E
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 40POS R/A SMD AU
Datasheet Download
KX15-40KLDL-VI-E1000E.pdf
Availability of KX15-40KLDL-VI-E1000E
QUANTITY
KX15-40KLDL-VI-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-40KLDL-VI-E1000E
Internal Part NumberEIS-KX15-40KLDL-VI-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-40KLDL-VI-E1000E
Related LinksKX15-40KLD, KX15-40KLDL-VI-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-40KLDL-VI-E1000E Details Description
Related parts for KX15-40KLDL-VI-E1000E
CONN HEADER 30POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 5/8 BK 10X6" datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf