JAE Electronics KX15-50KLNL
KX15-50KLNL picture photo
Mfg. Part Number
KX15-50KLNL
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 50POS R/A SMD AU
Datasheet Download
KX15-50KLNL.pdf
Availability of KX15-50KLNL
QUANTITY
KX15-50KLNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-50KLNL
Internal Part NumberEIS-KX15-50KLNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package114
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-50KLNL
Related LinksKX15-, KX15-50KLNL Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-50KLNL Details Description
Related parts for KX15-50KLNL
IC OSC DL FX FREQ 66.66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 350MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.301 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8UMAX datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 36V 1.5A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.9A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER SMD datasheet.pdf
MICRO 25C S 10" WHT NI datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf