JAE Electronics KX15-80K2E
KX15-80K2E picture photo
Mfg. Part Number
KX15-80K2E
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 80POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-80K2E.pdf
Availability of KX15-80K2E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KX15-80K2E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-80K2E
Internal Part NumberEIS-KX15-80K2E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package73
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 7mm, 10mm, 13mm, 16mm
Height Above Board0.148" (3.75mm)