United Chemi-Con KXG160VB101M12X25LL
KXG160VB101M12X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG160VB101M12X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
KXG160VB101M12X25LL.pdf
Availability of KXG160VB101M12X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KXG160VB101M12X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG160VB101M12X25LL
Internal Part NumberEIS-KXG160VB101M12X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG160VB101M12X25LL
Related LinksKXG160VB1, KXG160VB101M12X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG160VB101M12X25LL Details Description
Related parts for KXG160VB101M12X25LL
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER GH SIDE 2POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIG SW -M02- CGNS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE6 PG29 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf