United Chemi-Con KXG160VB221M16X25LL
KXG160VB221M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG160VB221M16X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
KXG160VB221M16X25LL.pdf
Availability of KXG160VB221M16X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KXG160VB221M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG160VB221M16X25LL
Internal Part NumberEIS-KXG160VB221M16X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG160VB221M16X25LL
Related LinksKXG160VB2, KXG160VB221M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG160VB221M16X25LL Details Description
Related parts for KXG160VB221M16X25LL
IC OPAMP GP 4MHZ 8SSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 CERAMIC 5/8" datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 480MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf