United Chemi-Con KXG400VB15RM12X20LL
KXG400VB15RM12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB15RM12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB15RM12X20LL.pdf
Availability of KXG400VB15RM12X20LL
QUANTITY
KXG400VB15RM12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB15RM12X20LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB15RM12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB15RM12X20LL
Related LinksKXG400VB1, KXG400VB15RM12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB15RM12X20LL Details Description
Related parts for KXG400VB15RM12X20LL
RES SMD 309K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN POTTING CUP SZ 20 RA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
ANT GRID 28DBI 5.4-5.7GHZ N FEM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 100' datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf