FFF KY07015000J0G
KY07015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY07015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D SQU
Datasheet Download
KY07015000J0G.pdf
Availability of KY07015000J0G
QUANTITY
KY07015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY07015000J0G
Internal Part NumberEIS-KY07015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,240
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY07015000J0G
Related LinksKY0701, KY07015000J0G Datasheet, FFF Distributor
KY07015000J0G Details Description
Related parts for KY07015000J0G
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".115"L datasheet.pdf
ZDUB 2.5-2 4AN/RC YELLOW datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 80MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
5W5 FE PCR_75 OHMS_S4_SPACER, CL datasheet.pdf
EE XP-E GREEN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf