United Chemi-Con KY10VB562M12X40LL
KY10VB562M12X40LL picture photo
Mfg. Part Number
KY10VB562M12X40LL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
KY10VB562M12X40LL.pdf
Availability of KY10VB562M12X40LL
QUANTITY
KY10VB562M12X40LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY10VB562M12X40LL
Internal Part NumberEIS-KY10VB562M12X40LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.35A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY10VB562M12X40LL
Related LinksKY10VB56, KY10VB562M12X40LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY10VB562M12X40LL Details Description
Related parts for KY10VB562M12X40LL
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 1POS DIP VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ULTRA LOCK ML 30CM TO 2 M12 FM datasheet.pdf
14+14 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf