United Chemi-Con KY16VB562M16X35LL
KY16VB562M16X35LL picture photo
Mfg. Part Number
KY16VB562M16X35LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KY16VB562M16X35LL.pdf
Availability of KY16VB562M16X35LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY16VB562M16X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY16VB562M16X35LL
Internal Part NumberEIS-KY16VB562M16X35LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.61A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY16VB562M16X35LL
Related LinksKY16VB56, KY16VB562M16X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY16VB562M16X35LL Details Description
Related parts for KY16VB562M16X35LL
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC COMP 300NA 2% VOLT REF 8-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK FORGED WITH SMALL CLIP datasheet.pdf
CABLE DB25M/M STRAIGHT THRU 10' datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf