United Chemi-Con KY35VB392M18X40LL
KY35VB392M18X40LL picture photo
Mfg. Part Number
KY35VB392M18X40LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
KY35VB392M18X40LL.pdf
Availability of KY35VB392M18X40LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY35VB392M18X40LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY35VB392M18X40LL
Internal Part NumberEIS-KY35VB392M18X40LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.28A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY35VB392M18X40LL
Related LinksKY35VB39, KY35VB392M18X40LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY35VB392M18X40LL Details Description
Related parts for KY35VB392M18X40LL
ADAPTER 20-SOIC TO 20-DIP datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 104MM datasheet.pdf
CAP ALUM 31000UF 20% 6.3V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 165MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 510UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf