United Chemi-Con KY50VB3R3M5X11LL
KY50VB3R3M5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KY50VB3R3M5X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KY50VB3R3M5X11LL.pdf
Availability of KY50VB3R3M5X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY50VB3R3M5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY50VB3R3M5X11LL
Internal Part NumberEIS-KY50VB3R3M5X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current53mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY50VB3R3M5X11LL
Related LinksKY50VB3R, KY50VB3R3M5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY50VB3R3M5X11LL Details Description
Related parts for KY50VB3R3M5X11LL
JUMPER-H1507TR/A3049S/H1505TR 8" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 EX-TMP 8DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 8SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 30MA SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf