United Chemi-Con KY50VB561M12X25LL
KY50VB561M12X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KY50VB561M12X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KY50VB561M12X25LL.pdf
Availability of KY50VB561M12X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY50VB561M12X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY50VB561M12X25LL
Internal Part NumberEIS-KY50VB561M12X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY50VB561M12X25LL
Related LinksKY50VB56, KY50VB561M12X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY50VB561M12X25LL Details Description
Related parts for KY50VB561M12X25LL
JUMPER-H1501TR/A3049N/X 6" datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf