United Chemi-Con KY6.3VB222M10X25LL
KY6.3VB222M10X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KY6.3VB222M10X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
KY6.3VB222M10X25LL.pdf
Availability of KY6.3VB222M10X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY6.3VB222M10X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY6.3VB222M10X25LL
Internal Part NumberEIS-KY6.3VB222M10X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY6.3VB222M10X25LL
Related LinksKY6.3VB22, KY6.3VB222M10X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY6.3VB222M10X25LL Details Description
Related parts for KY6.3VB222M10X25LL
IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
CONN BACK NUT WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf