United Chemi-Con KZE100VB271M12X30LL
KZE100VB271M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE100VB271M12X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
KZE100VB271M12X30LL.pdf
Availability of KZE100VB271M12X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KZE100VB271M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE100VB271M12X30LL
Internal Part NumberEIS-KZE100VB271M12X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE100VB271M12X30LL
Related LinksKZE100VB2, KZE100VB271M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE100VB271M12X30LL Details Description
Related parts for KZE100VB271M12X30LL
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 980MA 544 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf