United Chemi-Con KZE50VB101M8X11LL
KZE50VB101M8X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE50VB101M8X11LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KZE50VB101M8X11LL.pdf
Availability of KZE50VB101M8X11LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KZE50VB101M8X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE50VB101M8X11LL
Internal Part NumberEIS-KZE50VB101M8X11LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current724mA
Impedance74 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE50VB101M8X11LL
Related LinksKZE50VB1, KZE50VB101M8X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE50VB101M8X11LL Details Description
Related parts for KZE50VB101M8X11LL
IC FPGA 185 I/O 240QFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
HEAD REPLACEMENT 110 W/CASS 4PR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/25A DC datasheet.pdf