United Chemi-Con KZE6.3VB122M10X16LL
KZE6.3VB122M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE6.3VB122M10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
KZE6.3VB122M10X16LL.pdf
Availability of KZE6.3VB122M10X16LL
QUANTITY
KZE6.3VB122M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE6.3VB122M10X16LL
Internal Part NumberEIS-KZE6.3VB122M10X16LL
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE6.3VB122M10X16LL
Related LinksKZE6.3VB1, KZE6.3VB122M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE6.3VB122M10X16LL Details Description
Related parts for KZE6.3VB122M10X16LL
CONN TERM BLK END COVER datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CARD RACK 6UX19X15.75 SNAP-IN datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf