KEMET L0402C4N7SRMST
L0402C4N7SRMST picture photo
Mfg. Part Number
L0402C4N7SRMST
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 300MA 210 MOHM
Datasheet Download
L0402C4N7SRMST.pdf
Availability of L0402C4N7SRMST
QUANTITY
L0402C4N7SRMST Order Process
Ship out your order
Specifications of L0402C4N7SRMST
Internal Part NumberEIS-L0402C4N7SRMST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesL-RMS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0402C4N7SRMST
Related LinksL0402C4, L0402C4N7SRMST Datasheet, KEMET Distributor
L0402C4N7SRMST Details Description
Related parts for L0402C4N7SRMST
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLIER 4-QUADRANT 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 39.7UH 1.1A 210 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 44CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf