AVX Corporation L0402R82AHN
L0402R82AHN picture photo
Mfg. Part Number
L0402R82AHN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.82NH 500MA 60 MOHM
Datasheet Download
L0402R82AHN.pdf
Availability of L0402R82AHN
QUANTITY
L0402R82AHN Order Process
Ship out your order
Specifications of L0402R82AHN
Internal Part NumberEIS-L0402R82AHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVX - 0402 Thin Film Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesL0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.82nH
Tolerance±0.05nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant20GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0402R82AHN
Related LinksL0402, L0402R82AHN Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0402R82AHN Details Description
Related parts for L0402R82AHN
IC ADC 14BIT 80MSPS 100TQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
LENS 10MM SPOT TIR datasheet.pdf
TRANSFORMER GATE DRV MAGN TOROID datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2687 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf