AVX Corporation L0603120GGSTR
L0603120GGSTR picture photo
Mfg. Part Number
L0603120GGSTR
Brief Description
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
L0603120GGSTR.pdf
Availability of L0603120GGSTR
QUANTITY
L0603120GGSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603120GGSTR
Internal Part NumberEIS-L0603120GGSTR
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±2%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603120GGSTR
Related LinksL06031, L0603120GGSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0603120GGSTR Details Description
Related parts for L0603120GGSTR
FIXED IND 68UH 1.1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 6CHIP WM WHT 3000K datasheet.pdf
SL TERM CRP HIFRC F 15 SAU 32-36 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC I2C BUS REP LVL-TRANSL 8VSSOP datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 47 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf