AVX Corporation L06034R7BHLTR
L06034R7BHLTR picture photo
Mfg. Part Number
L06034R7BHLTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 500MA 150 MOHM
Datasheet Download
L06034R7BHLTR.pdf
Availability of L06034R7BHLTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L06034R7BHLTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L06034R7BHLTR
Internal Part NumberEIS-L06034R7BHLTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L06034R7BHLTR
Related LinksL06034, L06034R7BHLTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L06034R7BHLTR Details Description
Related parts for L06034R7BHLTR
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf