AVX Corporation L0805120GEWTR\OR
L0805120GEWTR\OR picture photo
Mfg. Part Number
L0805120GEWTR\OR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 750MA 200 MOHM
Datasheet Download
L0805120GEWTR\OR.pdf
Availability of L0805120GEWTR\OR
QUANTITY
L0805120GEWTR\OR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0805120GEWTR\OR
Internal Part NumberEIS-L0805120GEWTR\OR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±2%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant2.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.04mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0805120GEWTR\OR
Related LinksL0805120, L0805120GEWTR\OR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0805120GEWTR\OR Details Description
Related parts for L0805120GEWTR\OR
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
LOCK NUT 1.260" POLYAMIDE M25 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10VSON datasheet.pdf