Ohmite L100J100
L100J100 picture photo
Mfg. Part Number
L100J100
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J100.pdf
Availability of L100J100
QUANTITY
L100J100 Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J100
Internal Part NumberEIS-L100J100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J100
Related LinksL100, L100J100 Datasheet, Ohmite Distributor
L100J100 Details Description
Related parts for L100J100
IC RELAY PHOTOVO 20V 2.5A 6-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 619 OHM 1% 5W datasheet.pdf