Ohmite L100J250
L100J250 picture photo
Mfg. Part Number
L100J250
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J250.pdf
Availability of L100J250
QUANTITY
L100J250 Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J250
Internal Part NumberEIS-L100J250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J250
Related LinksL100, L100J250 Datasheet, Ohmite Distributor
L100J250 Details Description
Related parts for L100J250
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA SILVER datasheet.pdf
COVER DUCT PVC YELLOW 4"X 6' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf