Ohmite L100J30K
L100J30K picture photo
Mfg. Part Number
L100J30K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J30K.pdf
Availability of L100J30K
QUANTITY
L100J30K Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J30K
Internal Part NumberEIS-L100J30K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J30K
Related LinksL100, L100J30K Datasheet, Ohmite Distributor
L100J30K Details Description
Related parts for L100J30K
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 3V LOGIC 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf