Ohmite L100J4R0E
L100J4R0E picture photo
Mfg. Part Number
L100J4R0E
Brief Description
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J4R0E.pdf
Availability of L100J4R0E
QUANTITY
L100J4R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J4R0E
Internal Part NumberEIS-L100J4R0E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J4R0E
Related LinksL100, L100J4R0E Datasheet, Ohmite Distributor
L100J4R0E Details Description
Related parts for L100J4R0E
EVAL MOD FOR BQ2040 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 14VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf