Amphenol Commercial Products L117DAFRAA15S
L117DAFRAA15S picture photo
Mfg. Part Number
L117DAFRAA15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L117DAFRAA15S.pdf
Availability of L117DAFRAA15S
QUANTITY
L117DAFRAA15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L117DAFRAA15S
Internal Part NumberEIS-L117DAFRAA15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L117DAFRAA15S
Related LinksL117DA, L117DAFRAA15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L117DAFRAA15S Details Description
Related parts for L117DAFRAA15S
CONN AUDIO JACK MONO 2.5MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP TFT-LCD QUAD 16V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24TSSOP datasheet.pdf
E3S-AT61 RECEIVER datasheet.pdf
CPTC FUSE RESET .130A HOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf