Amphenol Commercial Products L117DCFRB37S
L117DCFRB37S picture photo
Mfg. Part Number
L117DCFRB37S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L117DCFRB37S.pdf
Availability of L117DCFRB37S
QUANTITY
L117DCFRB37S Order Process
Ship out your order
Specifications of L117DCFRB37S
Internal Part NumberEIS-L117DCFRB37S
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L117DCFRB37S
Related LinksL117DC, L117DCFRB37S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L117DCFRB37S Details Description
Related parts for L117DCFRB37S
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BUFF TRPL SCHM TRIG 8MICROPAK datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
JOYSTICK RESISTIVE 3AXIS MINI datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.165" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf