Ohmite L12J2K7E
L12J2K7E picture photo
Mfg. Part Number
L12J2K7E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.7K OHM 5% 12W
Datasheet Download
L12J2K7E.pdf
Availability of L12J2K7E
QUANTITY
L12J2K7E Order Process
Ship out your order
Specifications of L12J2K7E
Internal Part NumberEIS-L12J2K7E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.748" L (7.94mm x 44.40mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L12J2K7E
Related LinksL12J, L12J2K7E Datasheet, Ohmite Distributor
L12J2K7E Details Description
Related parts for L12J2K7E
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER/RCVR DUAL BUS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf