Ohmite L12J390E
L12J390E picture photo
Mfg. Part Number
L12J390E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 12W
Datasheet Download
L12J390E.pdf
Availability of L12J390E
QUANTITY
L12J390E Order Process
Ship out your order
Specifications of L12J390E
Internal Part NumberEIS-L12J390E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.748" L (7.94mm x 44.40mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L12J390E
Related LinksL12J, L12J390E Datasheet, Ohmite Distributor
L12J390E Details Description
Related parts for L12J390E
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT GPP 4A 200V RS-4L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf