Ohmite L12J6K8E
L12J6K8E picture photo
Mfg. Part Number
L12J6K8E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 12W
Datasheet Download
L12J6K8E.pdf
Availability of L12J6K8E
QUANTITY
L12J6K8E Order Process
Ship out your order
Specifications of L12J6K8E
Internal Part NumberEIS-L12J6K8E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.748" L (7.94mm x 44.40mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L12J6K8E
Related LinksL12J, L12J6K8E Datasheet, Ohmite Distributor
L12J6K8E Details Description
Related parts for L12J6K8E
CAP TRIMMER 3-10PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT STR PCB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.6A 53 MOHM TH datasheet.pdf