Lumileds L152-3080509600000
L152-3080509600000 picture photo
Mfg. Part Number
L152-3080509600000
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 4SMD
Datasheet Download
L152-3080509600000.pdf
Availability of L152-3080509600000
QUANTITY
L152-3080509600000 Order Process
Ship out your order
Specifications of L152-3080509600000
Internal Part NumberEIS-L152-3080509600000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLuxeon 5258 Assembly and Handling
LUXEON LEDs Circuit Design and Layout Practices
Product Training ModulesLUXEON 5258 and CoB Compact
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLUXEON 5258 LED
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON 5258
PackagingCut Tape (CT)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test458 lm (Typ)
Current - Test40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)96V
Lumens/Watt @ Current - Test119 lm/W
CRI (Color Rendering Index)82 (Typ)
Current - Max60mA
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Thermal Resistance of Package1.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L152-3080509600000
Related LinksL152-3080, L152-3080509600000 Datasheet, Lumileds Distributor
L152-3080509600000 Details Description
Related parts for L152-3080509600000
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FUSE 800A 1000V 2//3L S datasheet.pdf