E-Switch L16PLR10CORG
L16PLR10CORG picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10CORG
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND ORG 28VAC/DC
Datasheet Download
L16PLR10CORG.pdf
Availability of L16PLR10CORG
QUANTITY
L16PLR10CORG Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10CORG
Internal Part NumberEIS-L16PLR10CORG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationL16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeIncandescent
Lamp ColorOrange
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10CORG
Related LinksL16PLR, L16PLR10CORG Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10CORG Details Description
Related parts for L16PLR10CORG
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 250MA 24V RAD datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HDMI - DVI CONNECTION CABLE datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf