E-Switch L16PLR10JGRNWHT
L16PLR10JGRNWHT picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10JGRNWHT
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT
Datasheet Download
L16PLR10JGRNWHT.pdf
Availability of L16PLR10JGRNWHT
QUANTITY
L16PLR10JGRNWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10JGRNWHT
Internal Part NumberEIS-L16PLR10JGRNWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelL16PLR10yyyyyyy.stp
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorWhite
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10JGRNWHT
Related LinksL16PLR1, L16PLR10JGRNWHT Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10JGRNWHT Details Description
Related parts for L16PLR10JGRNWHT
SWITCH 3 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
LED ALGAAS HIRED LO CUR PCB 5MM datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
RES 27.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V datasheet.pdf
SENSOR PRES 40MBAR DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf