E-Switch L16PLR10NGRN
L16PLR10NGRN picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10NGRN
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND GREEN 14VAC/DC
Datasheet Download
L16PLR10NGRN.pdf
Availability of L16PLR10NGRN
QUANTITY
L16PLR10NGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10NGRN
Internal Part NumberEIS-L16PLR10NGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationL16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10NGRN
Related LinksL16PLR, L16PLR10NGRN Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10NGRN Details Description
Related parts for L16PLR10NGRN
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf