E-Switch L16PLR10NGRN
L16PLR10NGRN picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10NGRN
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND GREEN 14VAC/DC
Datasheet Download
L16PLR10NGRN.pdf
Availability of L16PLR10NGRN
QUANTITY
L16PLR10NGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10NGRN
Internal Part NumberEIS-L16PLR10NGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationL16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
SeriesL16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Termination Style-
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10NGRN
Related LinksL16PLR, L16PLR10NGRN Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10NGRN Details Description
Related parts for L16PLR10NGRN
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN,GRN SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
D4N-1A62 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf