Ohmite L175J10K
L175J10K picture photo
Mfg. Part Number
L175J10K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J10K.pdf
Availability of L175J10K
QUANTITY
L175J10K Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J10K
Internal Part NumberEIS-L175J10K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J10K
Related LinksL175, L175J10K Datasheet, Ohmite Distributor
L175J10K Details Description
Related parts for L175J10K
DIODE TUNING SS 200V TO92-2 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS RT ANG PINS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 215UH 10A SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 10POS 6' datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 75MA 7.9 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf