Amphenol Commercial Products L177-RR-A-15-S
L177-RR-A-15-S picture photo
Mfg. Part Number
L177-RR-A-15-S
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 15POS
Datasheet Download
L177-RR-A-15-S.pdf
Availability of L177-RR-A-15-S
QUANTITY
L177-RR-A-15-S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177-RR-A-15-S
Internal Part NumberEIS-L177-RR-A-15-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesRR
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness100µin (2.54µm)
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177-RR-A-15-S
Related LinksL177-RR, L177-RR-A-15-S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177-RR-A-15-S Details Description
Related parts for L177-RR-A-15-S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS BK datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 24POS 2.54MM datasheet.pdf
LED SHWO 1W HI PWR BLUE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 120W 4A 55AW1 datasheet.pdf