Amphenol Commercial Products L177HDC62SD1CH3R
L177HDC62SD1CH3R picture photo
Mfg. Part Number
L177HDC62SD1CH3R
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177HDC62SD1CH3R.pdf
Availability of L177HDC62SD1CH3R
QUANTITY
L177HDC62SD1CH3R Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDC62SD1CH3R
Internal Part NumberEIS-L177HDC62SD1CH3R
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDC62SD1CH3R
Related LinksL177HDC6, L177HDC62SD1CH3R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDC62SD1CH3R Details Description
Related parts for L177HDC62SD1CH3R
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf