Amphenol Commercial Products L177HDCG62SOL2RM8
L177HDCG62SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L177HDCG62SOL2RM8
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177HDCG62SOL2RM8.pdf
Availability of L177HDCG62SOL2RM8
QUANTITY
L177HDCG62SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDCG62SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L177HDCG62SOL2RM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDCG62SOL2RM8
Related LinksL177HDCG, L177HDCG62SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDCG62SOL2RM8 Details Description
Related parts for L177HDCG62SOL2RM8
IC 3DVR/5RCVR 5V RS232 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-48" BLACK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf