Amphenol Commercial Products L177SDC37SA4CH4R
L177SDC37SA4CH4R picture photo
Mfg. Part Number
L177SDC37SA4CH4R
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177SDC37SA4CH4R.pdf
Availability of L177SDC37SA4CH4R
QUANTITY
L177SDC37SA4CH4R Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDC37SA4CH4R
Internal Part NumberEIS-L177SDC37SA4CH4R
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDC37SA4CH4R
Related LinksL177SDC3, L177SDC37SA4CH4R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDC37SA4CH4R Details Description
Related parts for L177SDC37SA4CH4R
IC DELAY LINE 16TAP 54NS 16SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
LED GLASS FESTOON 24V 40MA YLW datasheet.pdf
IC DUAL UART W/64B FIFO 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 3DIG 0.56 TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf