Amphenol Commercial Products L177SDCG37SOL2RM5
L177SDCG37SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L177SDCG37SOL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDCG37SOL2RM5.pdf
Availability of L177SDCG37SOL2RM5
QUANTITY
L177SDCG37SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDCG37SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L177SDCG37SOL2RM5
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDCG37SOL2RM5
Related LinksL177SDCG, L177SDCG37SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDCG37SOL2RM5 Details Description
Related parts for L177SDCG37SOL2RM5
TRANSF HDSL 135:32 OHM 1MH SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-29V 1.75A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf